Cím:
1076 Budapest,
Verseny utca 10. Fsz, 12/a
Postacím:
1433 Budapest,
Pf. 575.
Az iroda nyitvatartása:
Hétfőtől - péntekig: 9-17 óráig
Telefon:
(1) 342-5538
Internet:
www.mgksz.hu
Adószám:
19721972-2-42
Bankszámlaszám:
11707024-22322085

Látogatók száma:
13588979


Hajnal József


 

A képekre kattintva azok tovább nagyíthatóak!



Hajnal József

1938.május 31-én született Törökszentmiklóson. Két leánya és egy fia született boldog házassága során. Öt unokája és négy dédunokája örvendezteti napjait.

Alapító tagja a V59-es törökszentmiklósi galambtenyésztő egyesületnek, amelynek első elnöke Fehér Zsigmond volt. Előtte a postagalamb egyesület keretein belül röptették falkáikat Geyer József elnök vezetésével. Budapestre kerülése után jó kapcsolatba került Winkler Antallal, aki később húsz fiatal galambot adott ajándékba számára. Winkler Antalon keresztül ismerte meg Tóth Mihályt, Neuberger Józsefet, Érchegyi Ferencet, Dányi Mihályt, Varga Józsefet, Schwartsuk Józsefet. 1959-től Nagykőrös-Szolnok-Abony-Törökszentmiklós városai között rendezett baráti versenyek állandó résztvevője. Ebből a korszakból szívesen emlékszik a nagykőrösi Papp Józsefre és Szépe Györgyre. Röpversenyek bírálójaként ismerkedett megy Beck Nándorral, a „konzerves” Kovács Lászlóval, Vass Jenővel. Egy későbbi interjúban, amely A budapesti magasröptű keringő c. könyvben jelent meg, a következőket mondta el magáról, galambászéletéről;

„Az 1950-es évek elején Törökszentmiklóson kezdtem galambokkal foglalkozni. Előbb egri kék keringőkkel majd 1953-54-ig postagalambjaim is voltak. 1956-tól foglalkozom a budapesti magasröptű keringőkkel, a V59-es törökszentmiklósi egyesületben kezdtem. Geyer József röpszakosztály titkár hívott meg egy röpszakosztály értekezletre, ahol a budapesti magasröptű galambok röptetésének megbeszélése volt a téma. A megbeszélés olyan baráti légkörben folyt, hogy én eldöntöttem, hogy csak budapestit tartok ezután. Itt ismertem meg Fehér Zsigmondot és Szikszai Lajost, az akkori élversenyzőket, tenyésztőket, akikkel jó baráti kapcsolat alakult ki.

1957-ben ismertem meg Varga József, Dányi Mihály, Winkler Antal és Schwartsuk József tenyésztőket. Ők voltak akik sokat tettek a vidék felzárkóztatása érdekében. Winkler Antallal olyan jó baráti kapcsolat alakult ki, hogy húsz egyed fiatal budapesti galambot ajándékozott nekem. Baráti kapcsolatunk ekkor kezdődött. Amikor Pestre jártam, mindig felkerestem, sok időt töltöttem nála. Tőle tanultam a röptetés módszerét, ő mutatott be Tóth Mihálynak, Neuberger Józsefnek, Érchegyi Ferencnek, Jankovics Gézának és még sok más élversenyzőnek.

Meg kívánom jegyezni, akkoriban a versenyeket igen baráti hangulat jellemezte. Nem volt széthúzás, a versenyek után családok részvételével bankettek keretében értékelték a versenyek eredményeit. 1966-ban Pestre helyeztek nyolcvan fővel, pontosan Budára, a lebombázott foghíjak beépítése volt a feladat. Nem tudtam belenyugodni, hogy nem tudtam mindennap hazamenni, és 1967 őszén elhatároztam, hogy ezen változtatok. Ekkor kezdtem Pest megyében telket keresni, így jutottam el Érdre. 1968-ban kezdtem építeni mostani családi házunkat. A csepeli egyesület tagja lettem, 1969-ben költöztünk be elkészült házunkba.

Munkám mellett kevés idő jutott a galambokra de röpversenyeken annak ellenére rendszeresen indultam. Sok sztenderd eredményt értem el az idő alatt is. Amire büszke vagyok, hogy nagyon-nagy múltú versenyzőkkel versenyezhettem, mint Neuberger, Winkler, Jankovics, Érchegyi és még sorolhatnám. Volt olyan időszak, hogy 2700 ponttal nem jutottam be a döntőbe. De volt olyan is, hogy 12 óra hosszidővel, 1 óra 40 perc röpmagassággal, 4 óra 10 perc tűnővel házibajnokságot nyertem és utána egyenrangú versenyzőnek fogadtak el és megválasztottak egyesületi röptitkárnak.

1958-tól vagyok tagja a versenybizottságnak, kivéve azt a két évet, amikor építkeztem. 1989-től röpgalambszakosztál-elnök funkciót láttam el 1994-ig. 2003-tól ismét e tevékenységet végzem.

Nyugdíjas éveimnek köszönhetően lényegesen jobb eredményeket értem el, mint előtte. Ez annak köszönhető, hogy galambjaimmal sokkal több időt foglalkozom.

A következő bajnoki címeket sikerült elérnem: 1998-ban országos schampion röpverseny bajnokság 8 óra 14 perc hosszidővel, 1 óra 36 perc röpmagassággal, 5 óra 15 perc tűnővel. 2004-ben ugyancsak schampion bajnokságot 7 óra 31 perc hosszidővel, 34 perc röpmagassággal, 3 óra 37 perc tűnővel.

Országos emlék röpverseny bajnokságot 11 óra 2 perc hosszidővel, 1 óra 20 perc röpmagassággal és 3 óra 47 perc tűnővel, 2005-ben nemzetközi röpverseny bajnokságot 6 óra 19 perc hosszidővel, 13 perc röpmagassággal, 3 óra 12 perc tűnővel. 2006-ban országos schampion röpversenybajnokságot 8 óra 15 perc hosszidővel, 1 óra 9 perc röpmagassággal, 1 óra 51 perc tűnővel.

Galambállományomban fellelhető mind az öt rajzváltozat igen jó minőségben. A röpgalambokra azt mondják sokan, hogy szálljon jól, a rajz nem számít. Én hozzáteszem azért, nem baj ha szép is. Egy gondolat vezérelt tenyésztés során – a már említett tenyésztők közül Winkler Antal, Tóth Mihály, Bragantin Mátyás galambjaira építettem állományomat. Dányi Mihály által tenyésztett két egyed bekeresztezésével rögzítettem a fehértestű koszorús állományomat. Különböző keresztezésekből jutottam el a mai állományig. Évek óta tenyésztem a vörös koszorús fehér testű galambokat is, ezek is kíváló röpképességgel rendelkeznek és kiállításokon is kiválóan szerepelnek a többi rajzváltozattal együtt.

Forrás: Kisállataink 2000/5, Galamb és kisállatmagazin 2007/2”

1966-ban került Budapestre, amikor a budai városrekonstrukció során építési vezetőként kapott feladatot. 1969-ben épített családi házat Érden, azóta is ott él.
Munkáját az építőiparban végezte magas fokon, elismerések, kitüntetések kíséretében. 1998-ban ment nyugdíjba, azóta figyelmét csak a családra és a galambászatra irányítja.
Budapesti magasröptű keringő tenyésztésében a röpversenyeken túl 145 egyed kíválót értem el. Országos és Nemzetközi kiállításokon több fajtagyőztes és színgyőztes minősítést értek el galambjaim. Házi és városok közötti kiállításokon 138 egyed kiválót, köztük több fajtagyőztes, színgyőztes és tenyésztői nagydíj részese voltam. Csapatversenyeken budapesti magasröptű keringőkkel összesen 283 kiválót értem el. Csepeli magasröptű hófehér keringő tenyésztésében országos és házi kiállításokon 57 kiváló egyedet mutattam be és több fajtagyőztes címet értem el. Az eredmények valóságát és tartalmát oklevelek és katalógusok igazolják, 1973 óta folyamatosan részt vettem az MGKSZ röpszakosztály munkájában, 1973 óta vagyok tagja a bírálótestületnek.